Maddi hasarlı trafik kazasından sonra kaza yapanların anlaşmaları halinde müştereken dolduracakları form örneğidir. 

Boş Örneği İndir:Trafik Kazası Tutanağı
BU TUTANAK YALNIZ MADDİ HASARLA SONUÇLANAN KAZALARDAN SONRA KAZAYAKARIŞAN DİĞER SÜRÜCÜ VEYA SÜRÜCÜLERLE KAZANIN OLUŞ ŞEKLİNİN TUTANAK İLETESPİTİNDE ANLAŞTIĞINIZ TAKDİRDE DOLDURULACAKTIR.

DİKKAT!!!Aşağıdaki durumlarda bu tutanak DOLDURULMAYACAKTIR. Bu durumlarda 155 veya kaza mahalli Jandarmabölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik zabıtasına haber veriniz.

§ Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veyayetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,

§ Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,

§ Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,

§ Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamukurumlarına ait ise,

§ Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,

§ Trafik Kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalarazarar gelirse,

§ Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçınıntrafik sigortası yok ise, ( Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card belgesi de trafiksigortası yerine geçmektedir)

§ Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa

· Mümkün olan durumlarda araçlar kaza yerindenkaldırılmadan önce farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir.

· Tutanakların bir sureti fotoğraflarla beraber karşıtarafın veya kendi aracınızın trafik sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veyakasko poliçesinden tazminat talep edilecekse aracınızın kasko sigortası poliçesinitanzim eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.

· İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarındabirden fazla form kullanılabilir. Bu durumda, her bir form tüm sürücülertarafından imzalanmalıdır. İmzalar için formun alt tarafındaki boş alankullanılabilir.

1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi ve yerineilişkin bilgiler yazılacaktır.

3 numaralı alan varsa görgü tanıklarının irtibatbilgilerine ayrılmıştır.

4, 5 ve 6 numaralı alanlara sürücüye, araca ve Trafikpoliçesine ilişkin bilgiler yazılacaktır.

7 numaralı alanda yer alan kutucuklardan uygun olanı(x) ile işaretleyiniz. Bu alanındoldurulması zorunlu olmamasına rağmen şirketin olayı kısa sürede değerlendirmesiiçin önemlidir.

8 numaralıalan yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş ve trafik sigortası yerinegeçen Yeşilkart – Green Card belgesinesahip araçlar için doldurulacaktır.

9 numaralı alanda yer alan araç türleri üzerindearacın ilk darbeyi aldığı yeri işaretlemeyi unutmayınız

10numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağını mutlakaçiziniz. Taslak üzerinde cadde ve sokak ismi belirtilmeli, aracın gittiği yönişaretlenmeli, yol çizgileri çizilmelidir. Araçlar A ve B aracı olarak işaretlenmelidir.

11 numaralı alana sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazacaklardır. Sürücü görüşleri için 10 numaralıalanın yeterli olmadığı durumlarda görüşler beyaz bir sayfa kullanılaraktamamlanabilir.

11 numaralı alanın açıklamadaki şekilde doldurulmasından sonra 12numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersizdir

 

Tags: , , , ,