Mobil Hat Sorgulama – Adınıma Hat Açılmış Ne Yapmalıyım?

Adınıza hat açıldı ise  suç duyurusunda bulunmaktır. İlla suç duyurusunda bulunmayacağım derseniz, ikinci bir yol olarak ilgili cep telefonu operatörüne yazılı şekilde müracaat ederek dolandırıcılar tarafından kimlik bilgileriniz kullanılarak adınıza hat çıkartıldığını, sizin bu hattın varlığından yeni haberdar olduğunuzu belirterek hattın kapatılmasını talep edin. Bu durumda da operatör tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir.

-suç duyurusunda bulunmak. dava açmak mıdır ?. mahkemeye mi çıkılacak.
Suç duyurusundan sonra savcılık gerekli soruşturmayı açar ve suç işlediğini tespit ettiği kişiler hakkında da ceza davası açar. Dava açıldığında sizin de ifadenizin alınması gerekecektir.

-suç duyurusunun sonucunda ne oluyor. ben yurtdışına çıkacağımda .diyelim suç duyurusunu yaptım. bu işlem ne kadar sürer
suç duyurusu yaptığım gibi kalırsa ne olur.  yani suç duyurusunu yaptım. öyle kaldı. çünkü burada olmayacağım.

Soruşturmanın tamamlanması ve dava açılması tahminen altı ay ila bir yıl arasında sürer. Kimlik bilgilerinizi kullanarak adınıza hat çıkartan kişilere ulaşılamazsa, soruşturma çok daha uzun da sürebilir. Kısa yoldan ulaşılırsa, tam tersine daha az da sürebilir. Yani burada kesin konuşabilmek mümkün değildir. Siz suç duyurusunda bulunursunuz, akabinde de savcılığa giderek yurt dışına çıkacağınızı belirtip ifade verirsiniz, bunun dışında dava açılıncaya dek sizin yeniden savcılığa gitmeniz -büyük ihtimalle- gerekmez. Yurt dışında uzun süre kalacaksanız, yurt dışı adresinizi de dosyaya bildirirsiniz.

Hat Sogulma: https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/

 DİLEKÇE ÖRNEĞİNİ İNDİRİN VE DÜZENLEYİN: CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

MÜŞTEKİ : Adı ve Soyadı, T.C. Kimlik No:

Adres
ŞÜPHELİ : Adı ve Soyadı( eğer şahıs biliniyorsa, bilinmiyorsa telefon numarası veya şüpheliyi tespit etmeye yaracak eldeki tüm bilgiler)yazılır.
SUÇ : Hakaret,Tehdid,Cinsel taciz.(suç ne ise adı yazılır)
SUÇ TARİHİ : …/…/…
AÇIKLAMALAR :
1- Buraya meydana gelen olay ne ise ,aynen ve açıklamalı  yazılır.DELİLLER : Telefon mesajı,msn kaydı(bunlarla yapılmışsa yazılır)
Tanıklar: Adı ve Soyadı, Adres; (varsa yazarsınız)
HUKUKİ NEDENLER : TCK. md. ve ilgili mevzuat.(maddeleri biliyorsanız yazarsınız bilmiyorsanız bu şekil yazarsınız)

 

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda kısaca açıklandığı üzere şüpheli hakkında kamu davası açılmasına ve cezalandırılmasının sağlanmasına karar verilmesini saygıyla talep ederim. …/…/…müşteki
Adı ve Soyadı
İmza

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,